• 0(530) 320 89 87
  • info@gpbilisimteknolojileri.com

Tarihin önemli çağı “internet”

İnternet 1957 ile ortaya çıkmış olsa da 1991 yılına kadar ticari amaçlı dağılımı dışında son kullanıcıya yani bizlere ulaşmadı. 1991 yılı sonrası hızlıca aktif kullanıcı sayısının artması ile günümüzün de vazgeçilmez bir aracı olduğunu söylemek pek yanlış sayılmaz.

Şirketlerin ve insanların iletişim aracı, haber, eğlence, bilgi vb. faaliyetlerin sonsuz bir düzlüğü olarak nitelendirilebilir internet. Günümüz teknolojisinin internet tabanlı çoğalması aslında çağın internet çağı olduğunu da kanıtlar nitelikte.

Şöyle ki; ceplerimizde taşıdığımız akıllı telefonlar, evlerde tuttuğumuz tablet, PC, eğlence konsolları, televizyonlar her biri kendi başına faaliyetini sürdürse de internetle kendi kapasitesini aşmış oluyor. Pek ala elinizdeki akıllı telefon internet yokken operatörünüz sayesinde sms ve telefon görüşmelerine olanak sağlasa da “akıllı” kısmını kullanabilmek için internet kesinlikle bir ihtiyaç haline geliyor.

Peki, biz bu yazı da interneti övecek miyiz? Dövecek miyiz?

Aslında cevabı çok basit.. Övülecek yeri varken dövülecek yeri de var yani siz interneti eksik bir bilginizi tamamlamak amacıyla kullanıyorsanız veya iletişiminizde kilit bir rol olarak yer alıyorsa o zaman dövülecek bir yer olduğunu söyleyemeyiz. Fakat kontrolsüz kullanım olarak adlandırdığım şekilde sahip olduğunuz bu internet sizi fecaate sürükleyebilir. Pek de abartmış sayılmayız aslında. Çünkü birçok çocuğun bile elinde artık internet. Kontrol edilmediğinde müthiş zararlı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Biz teknolojinin nimetlerini faydalanmanız yönünde her alanda kullanımı veya ticaretine yanlış bakmıyoruz fakat suiistimal edilmesi veya kontrolsüz kullanımı –ki internet bunlardan biri- büyük problemler doğurabilir. Sizin elinizde aslında kocaman bir evren olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu evrende sizler bilginin kaynağına erişebilmek yerine gereksiz çöplüğün içini karıştırırsanız günün sonunda elleriniz kirlenmiş olacak.

Kontrollü bir kullanım, kontrol eden bir ebeveyn bilinçli bir insan diğer her şeyde olduğu gibi bu alanda da faaliyet gösterirse kat edeceğimiz mesafe özellikle bu çağda bir adım değil birkaç adım olarak karşımıza çıkacaktır.

Bunu bilerek ve düşünerek hareket edebilirsek en azından tehdit olan kısmının da seviyesini düşürmüş oluruz.

Bilim ve huzurla kalın…

Eyüp Akyol